Jak działa skanowanie kodów i odczytywanie kodów QR?

Skanowanie i odczytywanie kodów kreskowych to w dzisiejszych czasach bardzo popularne czynności

Jak działa skanowanie kodów i odczytywanie kodów QR?
Skanowanie i odczytywanie kodów kreskowych to w dzisiejszych czasach bardzo popularne czynności, wykonywane w celu łatwiejszego i sprawniejszego zarządzania asortymentem sklepowym oraz znajdującym się w obrocie magazynowym. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak działa skanowanie kodów QR oraz na czym polega zasada ich odczytywania, dlatego postaramy się w zwięzły sposób wyjaśnić te kwestie.

TERMINAL MAGAZYNOWY JEDNYMI Z WIELU URZĄDZEŃ WYKORZYSTYWANYCH DO SKANOWANIA KODÓW QR

Jak można się łatwo domyślić, w celu skanowania kodów QR wykorzystywane są urządzenia zwane skanerami QR, w które wyposażone mogą być np. terminale magazynowe. Urządzenia tego typu często posiadają swój własny system operacyjny. Najczęstszym rozwiązaniem są terminale mobilne z systemem android. Umożliwia on bowiem instalację wielu aplikacji zewnętrznych. Urządzenie takie przy wykorzystaniu skanera QR rozpoznaje informację zawartą w kodzie QR i przekazuje ją do systemu wewnętrznego. Tutaj za dalszą jej drogę odpowiadają już właśnie aplikację. Na terminalu inwentaryzacyjnym zebra można zainstalować np. aplikację do komunikacji z systemem ERP takim jak, chociażby Subiekt GT. Połączenie takie znacznie usprawnia wykonywanie operacji magazynowych i umożliwia ich pełną realizację na poziomie terminala z androidem. 

Jeżeli zaś chodzi o sam sposób działania skanera QR, to wygląda on następująco: wiązka laserowa emitowana przez diody skanera odbija się od powierzchni, na której znajduje się odczytywany kod. Po powrocie do skanera analizowane są zmiany w odbitej wiązce i przetwarzane na ciąg znaków. W ten sposób odczytywana jest informacja zawarta w kodach kreskowych i QR. Informacje te często mogą być tylko szczątkowe i interpretowane dopiero na poziomie systemu operacyjnego urządzenia. W ten sposób można zmieścić w jednym kodzie znaczną ilość informacji. 

Zobacz polecany terminale magazynowe z systemem android: 

 

PROSTE ODCZYTYWANIE KODÓW QR Z WYKORZYSTANIEM APLIKACJI

Wiedząc już, na czym polega skanowanie, czas wspomnieć o tym, jak odczytywać kody QR. Czynność ta również nie wymaga wielkiego wysiłku. Urządzenia najnowszej generacji umożliwiają wykorzystywanie aplikacji powstałych z myślą o stosowaniu ich w celu dokonania odczytu kodu, dlatego należy wybraną przez siebie pobrana, a następnie zainstalowana. Gdy już do tego dojdzie, wystarczy uruchomić aplikację w trybie aparatu i przyłożyć kamerę bezpośrednio na kod, co skutkuje pojawieniem się na ekranie telefonu (lub innego urządzenia) treści danego kodu. Najczęściej okazują się nim: adres strony internetowej, kod rabatowy czy dane kontaktowe danej firmy. Zaletą artykułów elektronicznych korzystających z tego rodzaju aplikacji jest możliwość odczytywania za ich pomocą kodów umieszczonych na różnego rodzaju powierzchniach – plastikowej, drewnianej oraz wielu innych.

PROSTE URZĄDZENIA PRZEMYSŁOWE DO ODCZYTU KODÓW QR - CZYTNIKI KODÓW QR

W odróżnieniu od wspomnianych wcześniej terminali magazynowych, czy aplikacji na urządzenia mobilne, na rynku znajdują się również prostsze urządzenia służące tylko do odczytywania kodów qr. Są to czytniki kodów qr lub skanery kodów qr. Standardowy czytnik qr charakteryzuje się swoją prostotą i łatwością obsługi. Jego zadanie ogranicza się do odczytywania kodów qr i przekazywania zawartej w nich informacji do urządzenia zbiorczego, jakim jest np. komputer. Taki czytnik qr wykorzystywany w pracy powinien być przede wszystkim bezawaryjny i znosić trudne warunki użytkowania. Często dodatkową funkcjonalnością skanerów qr jest zapamiętywanie kilku odczytanych po sobie kodów.  

Poniżej przykłady wybranych czytników kodów qr:

 

INNE INTERESUJĄCE ZAGADNIENIA ZWIĄZANE Z KODAMI QR I WYKONYWANIEM ETYKIET

Zawarte wyżej informacje na temat tego, jak działa skanowanie kodów QR oraz ich odczytywanie pokazują, że wystarczą ku temu odpowiednie urządzenia, łatwo dostępne na rynku elektronicznym. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat tego, czym są kody QR i poznać więcej związanych z nimi zagadnień, zachęcamy do lektury innych wpisów na naszym blogu. Jest to najlepszy sposób na to, by dowiedzieć się m.in. czym jest, jakie są główne zalety wdrożenia i jakie wymogi musi spełniać etykieta GS1, co kryje się pod terminem „jednostka logistyczna” oraz co wyróżnia dobry skaner kodów na Androida. Piszemy również o tym, jak znaleźć tanią w eksploatacji drukarkę etykiet oraz którą z nich wybrać – termiczną czy może termotransferową?


Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na czytniki kodów kreskowych:
https://www.4labels.pl/czytniki-kodow.html

Kategoria: Artykuły poradnikowe