Jak działa skanowanie kodów i odczytywanie kodów QR?

Skanowanie i odczytywanie kodów kreskowych to w dzisiejszych czasach bardzo popularne czynności

Jak działa skanowanie kodów i odczytywanie kodów QR?

Skanowanie i odczytywanie kodów kreskowych to w dzisiejszych czasach bardzo popularne czynności, wykonywane w celu łatwiejszego i sprawniejszego zarządzania asortymentem sklepowym oraz znajdującym się w obrocie magazynowym. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak działa skanowanie kodów QR oraz na czym polega zasada ich odczytywania, dlatego postaramy się w zwięzły sposób wyjaśnić te kwestie.

Terminal i telefon komórkowy jednymi z wielu urządzeń wykorzystywanych do skanowania kodów

Jak można się łatwo domyślić, w celu skanowania kodów QR wykorzystywane są urządzenia zwane skanerami, w które wyposażone mogą być jednak nie tylko terminale, ale też m.in. telefony komórkowe z aplikacją umożliwiającą wykonywanie tej czynności. Jeśli zaś chodzi o jej przebieg, należy podkreślić, że nie jest on szczególnie skomplikowany. Wystarczy wspomnieć, że stosowanie skanera umożliwia dokonanie przemiany światła odbitego od kodu kreskowego na sygnał elektroniczny, który następnie odczytać pozwalają kasy oraz komputery. Zastanawiając się natomiast nad tym, jak skanować kody, by przeprowadzenie tej czynności przyniosło oczekiwany rezultat, powinniśmy pamiętać, że wystarczy zbliżyć skaner na odpowiednią odległość do danego produktu, a następnie nakierować emitowaną przez niego wiązkę światła laserowego na dany kod QR, który zawiera w sobie dużą ilość istotnych danych.

Proste odczytywanie kodów QR z wykorzystaniem aplikacji

Wiedząc już, na czym polega skanowanie, czas wspomnieć o tym, jak odczytywać kody QR. Czynność ta również nie wymaga wielkiego wysiłku. Urządzenia najnowszej generacji umożliwiają wykorzystywanie aplikacji powstałych z myślą o stosowaniu ich w celu dokonania odczytu kodu, dlatego należy wybraną przez siebie pobrać, a następnie zainstalować. Gdy już do tego dojdzie, wystarczy uruchomić aplikację w trybie aparatu i przyłożyć kamerę bezpośrednio na kod, co skutkuje pojawieniem się na ekranie telefonu (lub innego urządzenia) treści danego kodu. Najczęściej okazują się nim: adres strony internetowej, kod rabatowy czy dane kontaktowe danej firmy. Zaletą artykułów elektronicznych korzystających z tego rodzaju aplikacji jest możliwość odczytywania za ich pomocą kodów umieszczonych na różnego rodzaju powierzchniach – plastikowej, drewnianej oraz wielu innych.

Inne interesujące zagadnienia związane z kodami QR i wykonywaniem etykiet

Zawarte wyżej informacje na temat tego, jak działa skanowanie kodów QR oraz ich odczytywanie pokazują, że wystarczą ku temu odpowiednie urządzenia, łatwo dostępne na rynku elektronicznym. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat tego, czym są kody QR i poznać więcej związanych z nimi zagadnień, zachęcamy do lektury innych wpisów na naszym blogu. Jest to najlepszy sposób na to, by dowiedzieć się m.in. czym jest, jakie są główne zalety wdrożenia i jakie wymogi musi spełniać etykieta GS1, co kryje się pod terminem „jednostka logistyczna” oraz co wyróżnia dobry skaner kodów na Androida. Piszemy również o tym, jak znaleźć tanią w eksploatacji drukarkę etykiet oraz którą z nich wybrać – termiczną czy może termotransferową?

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na czytniki kodów kreskowych:
https://www.4labels.pl/czytniki-kodow.html

Kategoria: Artykuły poradnikowe