Najważniejsze parametry drukarek przemysłowych

Drukarki przemysłowe to zaawansowane urządzenia elektroniczne, przeznaczone do wydruku etykiet.

Drukarki przemysłowe to zaawansowane urządzenia elektroniczne, przeznaczone do wydruku etykiet. Poszczególne modele dostępne w sklepach różnią się między innymi zastosowaniem, rodzajem wydruku oraz wieloma rozwiązaniami technicznymi, które definiują ich przydatność w konkretnym przedsiębiorstwie. Wbrew pozorom najcięższej wybrać najlepszą drukarkę przemysłową, przeznaczoną do ciągłej pracy, często w trybie 24/7, która będzie w dodatku bezawaryjna i wydajna.

Wybór odpowiedniego urządzenia właściwej marki często ma wpływ na wyniki danego przedsiębiorstwa. Zbyt słaba drukarka przemysłowa, której wydajność nie jest wystarczająca do spełnienia potrzeb danej firmy, będzie spowalniała jej pracę. Podobnie z awaryjnymi wersjami – mogą wręcz powstrzymać pracę na kilka dni. Zatem jakie drukarki przemysłowe są najlepsze? Takie, które idealnie spełnią się w jednej, konkretnej sytuacji.

Zwróć uwagę na rodzaj drukarki i sposób pracy

Najważniejszy jest wybór rodzaju wydruku – to pierwszorzędny parametr i zarazem fundamentalna kwestia, na którą zawsze należy zwrócić baczną uwagę. Drukarki przemysłowe dzielą się na modele termotransferowe i termiczne. Drukarki termiczne są wyposażone w głowicę, która podczas styku z powierzchnią nośnika (papieru termicznego) wywołuje na nim czarny, niewielki punkcik. Siłą rzeczy drukarka tego typu charakteryzuje się wyłącznie wydrukiem czarno-białym i nietrwałym – do jego zniszczenia wystarczy działanie wysokich temperatur, a nawet upływ czasu. Zaletą jest jednak szybkość wydruku i bardzo niska cena eksploatacji.

Innymi zaletami charakteryzują się drukarki termotransferowe. W ich przypadku za przeniesienie wzoru na papier odpowiada specjalna taśma barwiąca. Zaletą tego rozwiązania jest trwałość wydruku – znacznie wyższa niż w przypadku modeli termicznych, jak i wysoka jakość oraz szczegółowość i możliwość druku w pełnym, jednolitym kolorze. Najpopularniejsze są taśmy czarne, mniej popularne np. czerwone, zielone lub niebieskie. Wadą jest jednak wyższy koszt eksploatacji i cena pojedynczego wydruku.

Weź pod uwagę wydajność danego urządzenia

Jakie są najlepsze drukarki przemysłowe i czym się charakteryzują? Między innymi szybkością wydruku oraz wydajnością. Modele dostępne w sklepach pozwalają na pracę przez 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu, zapewniając ciągły wydruk maksymalnej ilości etykiet (np. 300 mm/s). Budowa całego urządzenia jest przemyślana pod kątem ciągłej pracy i jest odporna na przegrzewanie, zatarcia i inne uszkodzenia mechaniczne czy elektroniczne. Z pewnością większość osób zauważy, że większość z nich jest dość duża i ciężka – to efekt zastosowania trwałych materiałów o podwyższonej odporności, które zapewniają między innymi odpowiednie chłodzenie elementów ruchomych oraz zasilaczy i innych podzespołów elektronicznych. Producenci stosują także wysokowydajne smary i oleje, które zapewniają płynną pracę mechanizmów drukarki przemysłowej przez wiele lat od pierwszego uruchomienia.

Równie istotna jest rozdzielczość wydruku

Każde przedsiębiorstwo ma swoje wymagania w kwestii jakości, które mogą się różnić zależnie od gałęzi przemysłu czy rodzaju wykonywanej pracy. Im rozdzielczość jest wyższa, tym zwiększa się liczba zadrukowanych punktów przypadających na jeden cal kwadratowy. Parametr ten wyraża się skrótem “DPI” – dots per inch, czyli punkty na cal i im jest większa, tym druk jest bardziej szczegółowy. Niewielkie elementy uzyskują odpowiedni i zamierzony kształt, linie stają się płynne i bez charakterystycznych poszarpań. Drukarki przemysłowe z reguły mają rozdzielczość wydruku od 203 dpi, to podstawowa i często wybierana wartość, do aż 600 dpi w przypadku drukarek przeznaczonych do wydruku w najwyższej jakości. Takie rozwiązanie ma jednak pewne wady, takie jak wolniejszy druk i większe zużycie materiałów eksploatacyjnych.

Akcesoria dodatkowe – na jakie warto się zdecydować

Jeśli zastanawiasz się, jakie są najlepsze drukarki przemysłowe, z pewnością zauważyłeś także możliwość wyboru akcesoriów dodatkowych. Są ich dziesiątki, a wiele z nich zdecydowanie poprawia jakość pracy i przyspiesza wydruk. Warto wziąć pod uwagę opcjonalne wyposażenie, takie jak zegar czasu rzeczywistego, czujnik etykiet czy wyposażenie urządzenia w ekran dotykowy. Wiele przedsiębiorstw chętnie wybiera do swojej drukarki przemysłowej także nawijak podkładu.

Gwarancja, umowy serwisowe oraz inne usługi warte wzięcia pod uwagę

Największym problemem dla dużych i mniejszych przedsiębiorstw jest przestój w pracy ze względu na awarię danego urządzenia. Warto ich unikać za wszelką cenę. W sklepach wyspecjalizowanych w sprzedaży drukarek etykiet można znaleźć między innymi usługi serwisowo-wdrożeniowe. W jej ramach firma 4labels jest w stanie zapewnić pomoc zdalną podczas instalacji i konfiguracji, jak i diagnozy, ekspertyzy czy naklejenia folii ochronnych na ekrany.

Ogromną popularnością cieszą się jednak umowy serwisowe OneCare. Zaletą tego rozwiązania jest między innymi kompleksowa obsługa i naprawa dowolnych uszkodzeń mechanicznych drukarki przez okres trzech lat. Indywidualnie ustalone kontrakty gwarantują perfekcyjne utrzymanie drukarki przemysłowej poprzez jej właściwą konserwację, prowadzenie opieki informatycznej, zapewniają audyt informatyczny czy ułatwiają prowadzenie polityki bezpieczeństwa czy przygotowanie stanowisk komputerowych, wraz z reinstalacją systemów. Co ciekawe, umowy serwisowe zapewniają błyskawiczną reakcję na zgłoszenie.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na drukarki przemysłowe:
https://www.4labels.pl/drukarki-etykiet/drukarki-przemyslowe.html

Kategoria: Artykuły poradnikowe