Co się stało z urządzeniami Motorola i Symbol? Krótka historia rebrandingu.

Powszechne jest wśród korporacji przejmowanie spółek mniejszych lub rebrandowanie ich. Taka sytuacja nie ominęła także branży urządzeń do zadruku i odczytu kodów kreskowych. Najpopularniejszym przykładem jest zmiana jaka dokonała się pomiędzy producentem Symbol, Motorola i Zebra. W artykule przedstawimy historyczny wpływ na urządzenia takie jak czytniki i terminale podczas zmiany właściciela (producenta).


Co się stało z urządzeniami Motorola i Symbol? Krótka historia rebrandingu.

Trochę historii producentów czytników i terminali

Podczas kiedy na rynku dostępne były czytniki kodów kreskowych Symbol, firma Zebra tworzyła drukarki etykiet. Na rynek wkroczyła Motorola wykupując markę Symbol Technologies, jednak Zebra wciąż niezależnie od tego zajmowała się drukarkami kodów kreskowych. Nowy producent pod nazwą Motorola używał urządzeń takich jak czytniki i terminale kodów kreskowych marki Symbol i sygnował je swoim logiem. Firma Zebra Technologies w 2014 wykupiła część firmy Motorola zajmującą się wytwarzaniem urządzeń Auto ID.

Terminale kodów kreskowych Symbol, a Motorola

Sprzęt Auto ID taki jak terminale i czytniki początkowo produkowane przez firmę Symbol Technologies były bardzo dobrymi, wytrzymałymi urządzeniami, chętnie kupowanymi przez Klientów, z uwagi na ich jakość i trwałość. Dlatego też firma Symbol była na rynku bardzo poważanym producentem, który sprzedawał wiele urządzeń. Firma Motorola zakupiła udziały, robiąc rebranding urządzeń z Symbol na Motorola. Wiele terminali mobilnych takich jak Symbol MC9090 została sprzedawana później jako Motorola MC9090 w niezmienionej formie. Produkowane urządzenia zostały później unowocześnione i sprzedawane już jako Motorola MC9190. Od jakiegoś czasu jednak oddział firmy Motorola odpowiedzialny za branżę kodów kreskowych został przejęty przez producenta drukarek etykiet – firmę Zebra, a model Motorola MC9190 został unowocześniony i przemianowany na Zebra MC9200. Dlatego też Klienci, którzy wciąż posiadają terminale kodów kreskowych Symbol MC9090 mogą kupić terminal Zebra MC92 w odpowiadającej konfiguracji dla starszej wersji urządzenia.

Kiedy skanery Motorola stały się urządzeniami Zebra

Po zawirowaniach w nazewnictwie urządzeń Symbol i przemianowaniu ich na Motorola, sytuacja nie uległa stabilizacji. Urządzenia Symbol rebrandowane na Motorola po kilku latach zostały po raz kolejny zmienione. Tym razem z Motorola na Zebra. Dlatego wiele z urządzeń pierwotnie sprzedawane jako Symbol, później Motorola, a obecnie Zebra pozostawiło swoje nazwy modeli. Część z Klientów ma wciąż urządzenia sygnowane firmą Symbol, druga część z kolei Motorola, a obecnie znaleźć mogą jedynie ten model jako Zebra. Urządzenia w branży Auto ID to sprzęty niekonsumenckie, dlatego okres ich życia jest znacznie dłuższy od tego, który występuje w przypadku urządzeń dla Klientów indywidualnych – prywatnych. Stąd też Klienci szukają modeli oznaczonych jako Symbol, które zakupione były 16 lat temu, a obecnie w niezmienionym kształcie (lub po niewielkich modyfikacjach) są sprzedawane pod tą samą nazwą tylko jako inny producent.

Rebranding urządzeń Motorola

Większość z urządzeń, które sprzedawane były pierwotnie jako Symbol, później po przejęciu ich przez firmę Motorola pozostawiło swoje początkowe nazwy modeli. Jednak zmiana nastąpiła w przedrostku nazw, bowiem np. czytnik Symbol LS2208 został przemianowany na Motorola LS2208. Z pierwowzoru pozostały jednak wszystkie elementy urządzenia. W budowie nic się nie zmieniło, poza logiem producenta na obudowie urządzenia. Dla skomplikowania sytuacji bardzo duża część urządzeń wysyłana była przez aktualnego producenta ze starym logiem poprzedniego na urządzeniu. Wprowadzało to wielu Klientów w konsternację, ponieważ często sądzili, że dostali niewłaściwe urządzenie albo przestarzały model.

Rebranding urządzeń Symbol i Motorola w praktyce

Poniżej przedstawiamy przykładowe urządzenia, które zmieniły producenta zachowując do dziś pierwotne nazewnictwo modelu.

Symbol LS2208

Ręczny czytnik kodów kreskowych sprzedawany początkowo jako Symbol LS2208, później przemianowany na Motorola LS2208, a obecnie dostępny jest w takiej samej formie już jako czytnik Zebra LS2208.

Symbol DS2208

Podobna sytuacja jak wcześniej, czytnik ręczny Symbol DS2208, po zmianie właściciela marki został nazwany Motorola DS2208, a obecnie dostępny i wciąż produkowany z nowym na obudowie czytnika ręcznego Zebra DS2208.

Symbol LS4278

Bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych Symbol LS4278, sprzedawany przez kilka lat pod szyldem Motorola LS4278, który bardzo spopularyzował ten model. W niezmiennej formie dostępny do dziś i nadal produkowany już jako brand Zebra LS4278.

Symbol LI4278

Ten sam model czytnika bezprzewodowego Symbol LI4278 sprzedawany był pod trzema nazwami. Po pierwszym rebrandingu został przemianowany na Motorola LI4278, a obecnie dostępny w sklepie 4labels jako Zebra LI4278 z logiem na obudowie czytnika.

Symbol DS4308

Ręczny czytnik kodów paskowych Symbol DS4308 dostępny jak pozostałe pod trzema nazwami. Począwszy od wymienionego Symbolu, który był pierwotną nazwą dla tego urządzenia, poprzez późniejsze miano jakim była Motorola DS4308, aż do teraz, kiedy urządzenie jest w obecnych rękach właściciela Zebra jako urządzenie Zebra DS4308.

Symbol TC55

Popularny terminal kodów kreskowych z systemem Android powstał pierwotnie jako Symbol TC55. Przez długi czas był produkowany z logiem Motorola TC55, a obecnie po raz trzeci dostał nową nazwę mimo tej samej postaci w jakiej został zaprojektowany – Zebra TC55.

Symbol TC75

Pierwotną nazwą urządzenia była Symbol TC75, która została rebrandowana i nazwa zmieniona na Motorola TC75, która jakiś czas później przejęta przez nowego właściciela została nazwana Zebra TC75.

Symbol MC3090

Terminal kodów kreskowych Symbol MC3090 jest pierwowzorem nazewnictwa dla tego urządzenia, jednak po przejęciu firmy przez nowego właściciela urządzenia zmieniły nazwę na Motorola MC3090.

Symbol MC9090

Terminal mobilny przeznaczony na magazyn dostępny był pod nazwą początkową - Symbol MC9090, który dostępny był później jako Motorola MC9090.

Motorola MC9190

Urządzenie pod nazwą Motorola MC9190 zostało unowocześnione i obecnie jest dostępne jako Zebra MC9200.

Kategoria: Artykuły poradnikowe