Jak wybrać taśmę termotransferową?

Sprawdź jak poprawnie wybrać taśmę termotransferową

Jak wybrać taśmę termotransferową?

Kalki termotransferowe przeznaczone są do drukarek termotransferowych. Ich zadaniem jest nanoszenie barwnika pod wpływem temperatury na etykietę. Jednak rodzajów taśm barwiących jest kilka, a każda przeznaczona jest do innych celów i etykiet. W tym wpisie przedstawiamy informacje, które pomogą w dokonaniu wyboru odpowiedniej taśmy termotransferowej.

Rodzaje taśm barwiących – opis zastosowań

Podstawowe taśmy termotransferowe dzielą się na trzy rodzaje – taśma żywiczna, woskowa, woskowo-żywiczna. Każda z nich ma inne właściwości i pozwala na zadruk innego rodzaju etykiet samoprzylepnych.

Woskowa taśma termotransferowa

Kalka barwiąca woskowa jest przeznaczona do zadruku wyłącznie etykiet papierowych matowych. Etykiet foliowych, a nawet etykiet papierowych półbłyszczących i błyszczących nie można zadrukowywać taśmą termotransferową woskową, ponieważ zadruk będzie nietrwały. Kalka woskowa to najtańszy rodzaj taśmy termotransferowej.

Żywiczna taśma termotransferowa

Kalka termotransferowa żywiczna jest przystosowana do zadruku wszystkich rodzajów etykiet, w tym foliowe PP, PE, PET, papierowe półbłyszczące, błyszczące. Taśma termotransferowa żywiczna jest najdroższym rodzajem, dlatego zadruk etykiet papierowych przy jej użyciu jest nieekonomiczny. Taśma termotransferowa żywiczna pozwala również na zadruk etykiet tekstylnych (wszywek tekstylnych), w przypadku posiadania odpowiedniej drukarki do wszywek tekstylnych.

Woskowo-żywiczna taśma barwiąca

Przeznaczona głównie do zadruku etykiet papierowych półbłyszczących. Możliwy jest również zadruk etykiet papierowych matowych, jednak bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wówczas użycie taśmy woskowej.

Tekstylne taśmy termotransferowe

Taśmy barwiące tekstylne przeznaczone są do zadruku w przemysłowych i półprzemysłowych drukarkach etykiet i pozwalają na drukowanie np. metek odzieżowych.

Kolorowe taśmy termotransferowe

Są to kalki barwiące o kolorach innych niż podstawowy – czarny. Umożliwiają zadruk monochromatyczny.

Jaki ma być rozmiar taśmy termotransferowej?

Rozmiar taśmy barwiącej jest w pełni zależny od szerokości etykiety, która będzie zadrukowywana. Taśma termotransferowa powinna być nieznacznie szersza od szerokości etykiety. Zapobiega to jej marszczeniu się i nieprawidłowemu wydrukowi. Ponadto długość taśmy jest zależna od rodzaju drukarki, ponieważ mała drukarka biurkowa nie zmieści długiej kalki przeznaczonej do drukarki przemysłowej.

Kategoria: Artykuły poradnikowe