Druk termiczny a termotransferowy

Zastanawiasz się czym różni się zadruk termiczny, a termotransferowy?

Druk termiczny a termotransferowy

Podczas dokonywania wyboru drukarki etykiet należy wziąć wiele parametrów pod uwagę. Jednym z nich jest rodzaj druku. Drukarki kodów kreskowych dzielą się na termiczne i termotransferowe. Jaka jednak jest różnica pomiędzy każdym z rodzajów zadruku? Jak dobrać rodzaj druku do specyfiki przedsiębiorstwa aby spełniała swoje zadanie?

Drukarka termiczna – jak działa?

Ten rodzaj zadruku możliwy jest do wykonania wyłącznie na specjalnym rodzaju etykiet. Przeznaczone do tego są etykiety termiczne, a ich działanie opiera się o zmianę barwy poprzez wysoką temperaturę. Uzyskuje się ją za pomocą specjalnej głowicy termicznej, która zawiera matrycę igieł. Działanie drukarki termicznej jest zbliżone do tej, która jest w drukarce igłowej. Oba rodzaje drukarek zaliczają się do drukarek mozaikowych. Drukowanie etykiety termicznej następuje poprzez nacisk sprężyny na głowicę drukującą, która po kontakcie z papierem termicznym, zostawia na nim zaczernione punkty, tworząc kod kreskowy i napis na etykiecie.

Należy jednak pamiętać, że drukarka termiczna przeznaczona jest wyłącznie do zadruku papieru termicznego i nie można używać w niej innych rodzajów etykiet. Ponadto zadruk termiczny charakteryzuje się zanikaniem zadruku pod wpływem promieniowania podczerwonego – światła słonecznego lub podwyższonej temperatury.

Drukarka termotransferowa – dlaczego ma lepsze właściwości?

Działanie drukarki termotransferowej opiera się na roztapianiu pokrycia taśmy barwiącej pod wpływem wysokiej temperatury. Barwnik zawarty w kalce termotransferowej zostaje przeniosiony do zadrukowywanej etykiety (dlatego nazwa „transfer”). Dzięki drukarce termotransferowej można drukować dowolny materiał m. in. etykiety papierowe oraz foliowe. Zadruk ten charakteryzuje się trwałością na różne warunki.

Co wybrać - drukarki termiczne czy termotransferowe?

Decyzja pomiędzy wyborem drukarki termicznej, a termotransferowej zależny jest głównie od zapotrzebowania. Jeśli jednak drukarka kodów kreskowych służyć ma zadrukowi listów przewozowych i innych, które nie wymagają długotrwałego użytkowania w nieprzyjaznych warunkach, wybór powinien paść na drukarkę termiczną. W przypadku, gdzie etykiety muszą być odporne na zmywanie, ścieranie i inne niekorzystne czynniki, warto wybrać urządzenie, które drukuje termotransferowo.

Najpopularniejsze drukarki termotransferowe

Zebra GK420t

Kompaktowa biurkowa drukarka termotransferowa. Bardzo popularny model , chętnie wybierany przez Klientów.

Zebra GX420t

Chętnie wybierana drukarka termotransferowa przez Klientów sklepu 4labels.pl

Zebra ZD420t

Następca popularnej serii GK. Biurkowa drukarka termotransferowa w korzystnej cenie z wieloma możliwościami konfiguracyjnymi.

Zebra TLP2824

Niewielkich rozmiarów drukarka termotransferowa przeznaczona do ograniczonych przestrzeni użytkowania.

Najlepsze drukarki termiczne

Zebra GK420d

Najpopularniejsza drukarka termiczna. Oferowana w bardzo korzystnej cenie, zapewnia dobre właściwości zadruku i duży wybór akcesoriów dodatkowych.

Honeywell PC42d

Najtańsza oferowana drukarka termiczna w sklepie 4labels.pl. Model zapewnia optymalne właściwości zadruku termicznego.

Zebra ZD420d

Następca popularnej serii GK, oferowana w tej samej cenie, z lepszymi możliwościami i specyfiką zadruku. Bardzo popularny model wśród drukarek termicznych.

Zebra ZT220

Półprzemysłowa drukarka, która oferowana jest w wersji termicznej i termotransferowej. Jedna z najtańszych drukarek półprzemysłowych oferująca duże możliwości zadruku.

Citizen CL-S700

Drukarka dostępna w konfiguracji z głowicą termiczna i termotransferową.

Zobacz pozostałe drukarki kodów kreskowych

Kategoria: Artykuły poradnikowe