Jak wybrać terminal kodów kreskowych?

Czy wiesz jak wybrać terminal kodów kreskowych

Jak wybrać terminal kodów kreskowych?

Terminal kodów kreskowych działa na takiej samej zasadzie jak przenośny komputer, z tą różnicą, że wyposażono go w skaner kodów kreskowych. Przeznaczony jest do pracy mobilnej i pozwala na komunikację z bazą danych lub programem typu ERP. W przeciwieństwie do czytników kodów kreskowych umożliwia dokonywanie operacji bezpośrednio na urządzeniu. Terminale dodatkowo są dużo bardziej odporne na upadki i zachlapania niż telefony typu smartfon, dzięki czemu przeznaczone są do cięższych warunków pracy.

Czym jest terminal kodów kreskowych?

W przeciwieństwie do urządzenia typu kolektor danych, terminal mobilny pozwala na dokonywanie działań bezpośrednio na urządzeniu, natomiast kolektor danych, wyłącznie zbiera informacje, które można później przenieść poprzez kabel na komputer np. do programu Excel. Terminale mobilne wyposażone są w systemy operacyjne - Windows Embedded Compact, Windows Embedded Handheld albo Android.

Jaki rodzaj skanera w terminalu mobilnym?

Dobór skanera w terminalu jest zależny od rodzaju kodu i warunków w jakich są odczytywane, dlatego należy kierować się tymi wymaganiami aby odpowiednio skonfigurować urządzenie.

Laser

Pozwala na odczyt kodu kreskowego wyłącznie 1D ale za to z większej odległości niż imager. Nie może odczytać kodów pod dużym kontem odczytu.

Imager

Umożliwia odczyt kodów 1D i 2D, nawet pod dużym kontem jednak odległość odczytu jest mniejsza niż w przypadku lasera.

Zobacz jakie są rodzaje skanerów w terminalach kodów kreskowych

Wybór klawiatury w terminalu kodów kreskowych

Duża ilość konfiguracji przycisków na klawiaturach w terminalach kodów kreskowych uwarunkowana jest potrzebami jakie stawiają Klienci wobec urządzeń.

Klawiatura numeryczna

Zawiera wyłącznie numery od 0 – 9. Przeznaczona do szybkiego wprowadzania numerów np. kodów kreskowych w przypadku niepoprawnego odczytu itp.

Klawiatura alfanumeryczna

Wyposażona w numery 0 – 9 oraz na każdym z przycisków po 3 litery według kolejności alfabetu. Czyli 2, abc; 3, def itd. Dzięki temu możliwe jest łatwe wpisywanie nazw za pomocą klawiatury na terminalu.

Klawiatura ekranowa

W przypadku braku klawiatury fizycznej, jedyną możliwością jest użycie klawiatury ekranowej na ekranie dotykowym, wyłącznie w przypadku kiedy operator nie używa rękawic, ponieważ powierzchnia takiej klawiatury jest mała oraz brakuje wyczucia dotyku poszczególnych klawiszy.

Jaki system operacyjny wybrać?

Dostępne są 3 rodzaje systemów operacyjnych w terminalach mobilnych. Często jeden model może być wyposażony w opcjach konfiguracyjnych w różne systemy.

Terminal z systemem Android

Posiada najbardziej intuicyjny interfejs. Jako jedyny z systemów jest i będzie stale wspierany przez producenta w przeciwieństwie do systemu Windows.

Terminal mobilny z systemem Windows Embedded Compact

Czytelny, mimo przestarzałego już interfejsu. System operacyjny Windows CE oficjalnie nie będzie już wspierany w przyszłości.

Terminal kodów kreskowych - Windows Embedded Handheld

To nowsza wersja systemu Windows, która została rozwinięte o nowe możliwości. Podobny do systemu operacyjnego Windows Mobile.

Jaką wybrać pojemność baterii?

Ten parametr sprawia, że urządzenie może pracować dłużej bez konieczności podłączania go do ładowania. Jeśli wartość określana w mAh jest wyższa, wtedy terminal mobilny może pracować dłużej na jednym ładowaniu. Jest to istotne w przypadku urządzeń, które muszą pracować przez cały czas trwania zmiany. Dzięki temu można wyeliminować przestój w pracy terminala.

Rozmiar wyświetlacza – wygoda użytkownika

Rozmiar wyświetlacza jest parametrem, który zwiększa komfort operatora, ponieważ im jest większy, tym jego czytelność jest lepsza.

Najlepsze terminale kodów kreskowych

Zebra MC9200

Największy z terminali mobilnych. Przeznaczony do użytku przemysłowego. Bardzo wytrzymałe urządzenie. Następca popularnego modelu Motorola MC9190 i Symbol MC9090.

Zebra MC3200

Popularny model w średnich magazynach. Wiele możliwości konfiguracyjnych i przystępna cena. Następca wciąż używanych terminali Motorola MC3190 i Symbol MC3090.

Zebra MC3300

Nowość wśród terminali kodów kreskowych. Urządzenie wyłącznie na systemie Android, następca lekkiego terminala MC3200

Zebra TC20

Niewielki, podręczny terminal mobilny, przypominający z wyglądu urządzenie typu smartfon.

Zebra TC25

Bliźniacze terminal do Zebra TC20, wyposażony jednak w moduł GSM – przeznaczony do pracowników mobilnych.

Datalogic Skorpio X4

Średniej wielkości terminal mobilny z systemem Android, który oferowany jest w niskiej cenie.

Honeywell CK75

Bardzo wytrzymałe przemysłowe urządzenie od firmy Honeywell. Następca terminala Intermec CK3X.

Honeywell CK3X

Popularny model, kiedyś sprzedawany jako terminal mobilny Intermec CK3X.

Honeywell EDA50

Lekki terminal dotykowy przeznaczony dla pracowników mobilnych od firmy Honewell.

Honeyell EDA50k

Urządzenie takie jak EDA50, z rozwinięciem przycisków fizycznych.

Motorola MC55

Dotykowy terminal mobilny z systemem Android, kiedyś urządzenie znane jako Symbol MC55

Zebra TC51

Wytrzymały dotykowy komputer przenośny z obsługą sieci.

Sprawdź pozostałe terminale kodów kreskowych w naszym sklepie

 

Kategoria: Artykuły poradnikowe